1.196
İndirimli
PAS SÖKÜCÜ

Korozyon, oksit ve Pas nedir

Pas oksit veya korozyon oluşumu ve türleri farklılıklar içerir. Pas oksit ve korozyon oluşması için metalin maruz kaldığı şartlar önemlidir. Pas oluşumuna rutubet, nem, asit, alkali veya tuzlar ile etkileşimi sonucu pas meydana gelir. Ön şartı metallerin boyasız veya korumasız olmasıdır.

Oksit, korozyon ve pas türleri aşağıdaki gibidir

 1. Metal genelinde oluşan oksit ve pas türleri.
 2. Metal bölgesel olarak oluşan korozyon ve pas türleri.
 3. Metal bölgesel çatlak korozyon, pas ve oksit oluşumu.
 4. Boya ya da kaplama altı metal oksit, korozyon ve pas oluşumu.
 • Metal genelinde oluşan oksit ve pas türleri. Bu türler metal yüzeyini tamamen kaplar. Uzun sürelerde meydana gelir. Metal üstünde oksit ve pas kabuk tabakası oluşturur. Üst kabuk altında pas yavaş olarak ilerlemeye devam eder. Çok ağır paslı yüzey oluşumu gözlemlenir. Çözümü için ağır pas sökücüler kullanılır.
 • Metal bölgesel olarak oluşan korozyon ve pas türleri. Sıkça rastlanılan oksit ve pas oluşumları gibi değildir. Genelde daha önce işlenmiş veya sabitlenmiş yüzeylerde görünür. Genel oluşumu metal uyuşmazlığı olarak görülebilir. Kullanılan metallerin diğer metal ile uyuşmazlığı sonucu oluşur.
 • Metal bölgesel çatlak korozyon, pas ve oksit oluşumu. Metal montaj yada makine montajların da sıkça karşımıza çıkar. Montaj esnasında metalin zorlanması ile kılcal olarak bir çatlak oluşur. Bu çatlamayı kalıpların uzun süre çalışmasında da görebiliriz. Yada montaj esnasında pulların altında cıvatanın sıkılması ile oluşan kılcal çatlamadır. Bu kılcal çatlakta oluşan oksit ve pas hızla ilerleyerek çatlak korozyonunu oluşturur.
 • Boya ya da kaplama altı metal oksit, korozyon ve pas oluşumu. Ne kadar dikkatli davransak da bu en önemli korozyon tipinin önüne geçemiyoruz. Çünkü metal boyanmadan önce hazırlık aşamasında yapılması gerekenleri hala çok ilkel olarak yapıyoruz. Boya öncesi metal yüzey hazırlama kimyasalı metalon ile yapılan hazırlıklarda bu soruna çok az rastlanır. Fakat normal yüzey hazırlamanın çoğunda bu sorun vardır. Makine üreticilerinin en önemli kalite problemidir.

 

Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.